احتمال بیشتر چاقی مفرط در کودکان
احتمال بیشتر چاقی مفرط در کودکان شب زنده دار
محققان معتقدند زود خوابیدن در شب وصبح زود بیدارشدن ، به نوجوانان کمک می کند که نسبت به هم سن و سال های خود لاغرتر بمانند وازنظرجسمی هم فعال تر باشند. این مسئله حتی زمانی که هردوگروه به مقدار یکسان می خوابند هم صدق می کند. 
اخیرا دانشمندان متوجه شده اند که کودکانی که کمتر می خوابند، سلامتی شان به خطرمی افتد واحتمال دارد که مبتلا به افزایش وزن وچاقی مفرط شوند. مطالعات نشان می دهند که وقت خواب حتی بیشتر از مقدار آن اهمیت دارد.  محققان برای انجام تحقیقات شان، از 2200 کودک و نوجوان استرالیایی در رده ی سنی 9 تا 16 سال، اطلاعاتی را درمورد زمان خوابیدن و بیدارشدن شان جمع آوری کردند و همچنین وزن این افراد وفعالیت هایی را که برای گذراندن وقت آزادشان انجام می دهند را درطول 4 روز با هم مقایسه کردند. این تحقیقات نشان دادند که احتمال چاق شدن افراد شب زنده دار که صبح ها هم دیرتراز خواب بیدار می شوند، 5/1 برابربیشتراز کودکانی است که شب ها زودتر می خوابند وصبح ها هم زودتر بیدار می شوند. همچنین این افراد دو برابربیشتر مستلزم پشت میز نشینی می شوند وحدود سه برابر بیشتر از بقیه ، مقداربسیار زیادی از وقت شان را صرف تماشای تلویزیون ، استفاده از کامپیوتر یا بازی های ویدئویی می کنند. برطبق گفته ی محققان افراد سحرخیز لاغرتر و فعال تر هستند.
تلویزیون را در اتاق خواب کودکان قرار ندهید
كودكاني كه در اتاق خواب خود تلويزيون دارند بيشتر در معرض كم خوابي و اضافه وزن قرار مي‌گيرند.
به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه ساينس ديلي، نتايج تحقيقات جديد محققان دانشگاه آلبرتاروي 3400 دانش‌آموزان كلاس پنجم در آلبرتا درخصوص عادات خواب و دسترسي به دستگاه‌هاي الكترونيكي آنها هنگام شب نشان داد كودكان و نوجواناني كه در محيط خواب خود به طور شبانه در معرض نور كامپيوتر، تلويزيون، موبايل، كنسول‌هاي بازي و غيره قرار مي‌گيرند به اندازه كافي استراحت نمي‌كنند و دچار انجام دادن عادات ناصحيحي در زندگي مي‌شوند.
نتايج حاصل از اين گزارش افزود: دانش‌آموزاني كه در اين مطالعه پس از قرار گرفتن در موقعيت خواب به تماشاي تلويزيون مي‌پردازند و يا به يكي ديگر از دستگاه‌هاي الكترونيكي دسترسي پيدا مي‌كنند تا 47/1 برابر بيشتر از بقيه در معرض بروز چاقي و اضافه وزن قرار مي‌گيرند و اين در حالي است كه كودكاني كه شب‌ها در اتاق خواب خود با 3 ابزار الكترونيكي تماس دارند تا 57/2 بار بيشتر از بقيه دچار چاقي مي‌شوند.
براساس اين گزارش محققان افزودند: داشتن خواب كافي در كودكان باعث افزايش فعاليت‌هاي فيزيكي در آنها شده و راه را براي انتخاب گزينه‌هاي بهتري در رژيم غذايي آنها باز مي‌كند كه اين پديده از خطر شيوع چاقي در آنان مي‌كاهد.
به گفته محققان مجهز كردن اتاق خواب كودك به تلويزيون و ساير وسايل الكترونيكي، منجر به افزايش ميزان اختلالات خواب شبانه در آنها مي‌شود و داشتن حتي يك ساعت خواب اضافي در آنها تا 30 درصد از احتمال وقوع چاقي جلوگيري مي‌كند

ضریب هوشی در کودکان شیر مادرخوار بالاتر است
شير مادر سرشار از مواد مغذي و داراي انواع ويتامين ها مي باشد و بهتر از هر چيز ديگري رشد فرزند دلبند شما را تضمين مي كند، كودكي كه در دوران اوليه زندگي خود تغذيه مناسب داشته باشد به رشد و پرورش جسماني كامل دست يافته، در آينده تندرست و شاداب خواهد بود. تغذيه با شير مادر سالم ترين راه براي مراقبت از نوزاد است كه هم براي كودك و هم براي مادر سودمند است. بهترين و كامل ترين غذا براي كودك تا سن 6 ماهگي فقط شير مادر است .
مزاياي مربوط به كودك :
شير مادر از شيرهاي ديگر مغذي تر است.
هميشه استريل و در دسترس مي باشد.
بيش از 300 نوع عامل ضد ميكروبي در شير مادر وجود دارد كه مانع بروز بيماري در كودك خواهد شد از اين رو ميزان شيوع اسهال در كودكاني كه شير مادر مي خورند 3 تا 14 بار كمتر از كودكان شير مصنوعي خوار است و به دليل وجود همين عوامل ضد ميكروبي، شير مادرخواران كمتر به عفونت تنفسي، عفونت ادراري و عفونت گوش مياني مبتلا مي شوند.
مكيدن سينه توسط شير خوار باعث رشد فك و دندان ها ي كودك مي شود.
ميزان ابتلا به آسم، اگزما و انواع آلرژي در شير مادرخواران بسيار كمتر گزارش شده است و در خانواده هايي كه يكي از افراد مبتلا به حساسيت هستند، حتما بايد كودك با شير مادر تغذيه شود.
در شير مادرخواران به علت متابوليسم بهتر كلسترول، مشكل افزايش كلسترول و احتمال خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي كمتر است.
چربي و پروتئين شير مادر بهتر از چربي و پروتئين ديگر انواع شير ها هضم و جذب مي شود به همين دليل دردهاي قولنجي جمع شدن گاز، استفراغ و حساسيت نسبت به پروتئين در اين شير خواران كمتر مشاهده مي شود.
تركيب شير مادر همراه با رشد شير خوار تغيير پيدا مي كند، چربي شير مادر در ابتدای  شيردهی  كمتر و  سپس ميزان آن تدريجا بيشتر مي شود، اين تغييرات كمك بزرگي به سير نگه داشتن شيرخوار مي كند. به علت اختلاف در تركيب چربي شير مادر، شيرخوار پر خوري نمي كند و كمتر چاق مي شود. چاقي اين دوران زمينه ساز عوارض قلبي عروقي، مفصلي و بيماري قند در بزرگسالي است.
به علت وجود آب كافي در شير مادر به خصوص ابتداي شير، تشنگي شيرخوار برطرف شده و اشتهاي او تحريك مي شود و نيازي به دادن آب يا آب قند حتي در مكان هاي بسيار گرم و خشك نيست.
تغذيه با شير مادر رابطه عاطفي بين مادر و فرزند را بيشتر مي كند، تماس و توجه مادر هنگام شير دادن اثر مطلوبي بر رشد شيرخوار دارد.
مزايا براي مادر:
در صورت تغذيه انحصاري با شير مادر در 6 ماه اول زندگي كودك، حاملگي در مادر  به تاخيرمی افتد .
بازگشت وزن مادر به وزن قبل از بارداري.
كمك به اقتصاد خانواده.
جمع شدن سريع عضلات رحم پس از زايمان.
کاهش  ابتلا به سرطان پستان و تخمدان.

آغوز چيست و چرا اهميت دارد؟
شيري كه در ابتداي تولد توليد مي شود (24 تا 48 ساعت اول تولد) را آغوز يا كلستروم يا ماك مي نامند. اين شير زرد رنگ و غليظ است و شباهتي به شير معمولي ندارد آغوز به دليل داشتن مواد مغذي و مفيد از ابتلا شيرخوار به عفونت هاي تنفسي و اسهالي و بسياري  از بيماري هاي ديگر مانند بيماري هاي چشمي جلوگيري مي كند به همين دليل به آغوز اولين واكسن نيز مي گويند.
فست فود با مغز کودکان چه می کند؟
 
محققان دانشگاه ایلینویز در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند که مصرف غذاهای چرب و فست‌فود می‌تواند سرعت عملکرد مغزی کودکان را کاهش دهد.به گفته محققان، کودکانی که رژیم دارای چربی‌های اشباع‌شده و کلسترول زیاد دارند، از نظر عکس‌العمل کندتر و حافظه کارآمد ضعیف‌تر، برخوردارند.آن‌ها در این پژوهش به ارائه یک بازی الگویی به 150 کودک بین هفت تا 10 سال پرداختند که برای آزمایش انعطاف شناختی آن‌ها طراحی شده بود. این قابلیت به انسان در تغییر تمرکز و انتخاب اطلاعات متناسب با نیازهای متغیر یک کار کمک می‌کند. بازی مذکور شامل یادگیری یک تاگو بین مجموعه‌ای از اشکال و رنگ‌ها بود.آن‌ها با مقایسه نتایج این آزمایش با رژیم غذایی کودکان دریافتند که آن دسته از کودکانی که دارای رژیم غذایی پرچرب و فست‌فود هستند، از عملکرد ضعیفی در تکمیل بازی برخوردار بودند.به گفته محققان، انعطاف شناختی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا شامل قابلیت تغییر دیدگاه در زندگی روزمره مانند مشاهده یک مشکل از نقطه نظر دیگران است و فرد باید به اندازه کافی برای سازگاری با خواسته‌ها و الویت‌های متغیر، منعطف باشد.تحقیقات پیشین نشان داده بود که تناسب اندام هوازی و چاقی نیز می‌تواند بر انعطاف شناختی کودک تاثیر بگذارد.